IOT Güvenliği

IOT Güvenliği

IoT (Internet of Things), nesnelerin interneti anlamına gelmektedir. Nesnelerin interneti, IoT cihazının internet aracılığıyla başka IoT cihazına/cihazlarına veri gönderip alma işlemidir. Ayrıca nesneler, durum bildirmek adına insanlara bilgilendirme yapabilmektedir. Robotlar, akıllı ev, akıllı şehir, akıllı televizyonlar, ev asistanı, akıllı süpürge vb. günümüzde kullandığımız birçok IoT cihazlar bulunmaktadır.

IoT cihazlar gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve kullanım alanları genişlemektedir. Akıllı saat, bileklik, gözlük, yüzük vb. giyilebilir cihazlar günümüzde üretim ve kullanım oranları sürekli artmaktadır. Akıllı ev sistemi ile evin ışık, ısı, güvenlik gibi konularında uzaktan erişim sağlayarak kontrol edilirken akıllı bileklik ile kalp atış hızı, tansiyon vb. sağlık durumu ile ilgili bilgileri hem bileklikte gösterebilir hem de kullanıcının isteğine göre bağlantılı olduğu telefona da sağlık verilerini gönderilebilmektedir.

IoT cihazlarında kaynak kodlardaki güvenlik açığı, eski donanımların kullanılması, güvenli olmayan ağlara bağlanma vb. güvenlik açıkları veya risk faktörleri kötü amaçlı saldırı tehditlerine karşı açık hale gelmektedir. Üretici firmanın cihazları satışa sunmadan önce sızma testi yaptırması ürünün güvenliği ve ürün kalitesi için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca cihazda kapsamlı değişiklikler, güncellemeler yapıldıktan sonra da sızma testi yaptırılması tavsiye edilmektedir.

IoT güvenliği sızma testinde sisteme uygulanan testlerimiz:

  • Cihazı Değerlendirme
  • Cihaz Denetimi
  • Cloud ve Web Servisleri
  • Mobil Uygulama Denetimi
  • Ağ Denetimi
  • Radyo Sinyal Denetimi
Siber Güvenlik Hizmetlerimiz için Bize Ulaşabilirsiniz: